nedelje, 31. marca 2013 na zgoraj navedeni naslov PD Podbrdo ali e-mail naslov: pdpodbrdo73a@gmail.com
Opomba: Prednost pri izbiri bo imel kandidat, ki bo ob izpolnjevanju zgoraj navedenih zahtev pripravljen prevzeti oskrbništvo za daljši čas. O izbiri boste obveščeni.
Na podlagi 26. člena Statuta PD Podbrdo in sklepa upravnega odbora društva sklicujem redni letni zbor Planinskega društva Podbrdo.
OBČNI ZBOR BO V SOBOTO 23.02.2013 OB 18.00 URI V DVORANI PGD PODBRDO
Za občni zbor predlagam naslednji
DNEVNI RED:
1.) Otvoritev in pozdravni nagovor, ter izvolitev delovnih teles
2.) Poročilo predsednika in ostalih članov po posameznih odsekih za leto 2012
3.) Finančno poročilo 2012
4.) Poročilo nadzornega odbora 2012
5.) Razprava in potrditev poročil za leto 2012
6.) Smernice dela Planinskega društva Podbrdo za leto 2013
7.) Finančni načrt 2013
8.) Potrditev smernic ter finančnega načrta za leto 2013
9.) Podelitev priznanj
10.) Beseda gostov
11.) Razno
Uradnemu delu bo sledila pogostitev ter zabava z živo glasbo.
Na občnem zboru bo možnost plačila članarine za leto 2013, prav tako je možnost plačila le te tudi v Bifeju Ančka v Podbrdu in Trgovini Zver Renate na Grahovem.
Tekma za 4. Humarjev memorial bo v organizaciji Športnega društva lednih plezalcev Mlačca Mojstrana v soboto, 2. 2. 2013, s pričetkom ob 9. uri, v soteski Mlačca pri MojstraniŠportno društvo lednih plezalcev Mlačca Mojstrana pripravlja v soboto, 2. februarja 2013, s pričetkom ob 9. uri, v soteski Mlačca pri Mojstrani že četrti Humarjev memorial.
Vsi ledni profesionalni in ljubiteljski plezalci vabljeni na tekmo v lednem plezanju v spomin Tomažu Humarju, prijatelju in članu Športnega društva lednih plezalcev Mlačca Mojstrana.
Kategorije:
ženske - tekma za vsakogar - odprto prvenstvo (ob 10.00)
moški - tekma za vsakogar - odprto prvenstvo (ob 10.30)
Program:
9.00-10.00
prijave
10.00-12.00
kvalifikacije
12.00
finale
14.00
zaključek in podelitev nagrad
Startnina znaša 15 EUR.
Tekma bo hitrostna paralelna po pravilih Slovenskega pokala v lednem plezanju.
Na 1. Humarjevem memorialu leta 2010 je zmagal Jernej Vukotič pred bratom Matevžem in Andrejem Pečjakom. V kategoriji rekreativcev je bil najhitrejši Gregor Berce pred Sašom ter Tjašo Kosič, ki je edina zastopala ženske barve.
Na 2. Humarjevem memorialu 2011 je zmagal Matevž Vukotič, med ženskami Tjaša Kosič, v kategoriji moški-netekmovalno pa Nejc Justin.
Na 3. Humarjevem memorialu 2012 je zmagal Matevž Vukotič, med ženskami Tjaša Kosič, v kategoriji moški-netekmovalci (tekma za vsakogar) pa Jože Biro.
Planinska zveza Slovenije je izdala odlično zloženko Pozor, snežni plaz, v kateri so zbrana kratka navodila za varnejše obiskovanje gora v zimskem času. Zloženka je nastala s sodelovanjem Gorske reševalne zveze Slovenije. Dosegljiva vam je tu na spletni strani in od konca tega tedna na PZS.Opozorila:
Kratka navodila ne morejo preprečiti nesreče v gorah in so namenjena razumevanju tveganja obiskovanja gora v zimskem času.
Svetujemo, da se na vsako turo dobro pripravite in pridobite čim več potrebnih informacij o načrtovani turi. Predlagamo, da se včlanite v planinsko društvo, kjer boste pod vodstvom izkušenih vodnikov PZS in inštruktorjev pridobili osnovno znanje za varnejše obiskovanje gora.
Zloženko pripravil: Matjaž Šerkezi, strokovni sodelavec PZS
Strokovni pregled: Dušan Polajnar, Klemen Medja in Franc Kadiš
Oblikovanje: Emil Pevec
Zgibanka je nastala s sodelovanjem GRZS.
Izdajateljica: Planinska zveza Slovenije, januar 2013.
Zloženka bo dostopna na Planinski zvezi Slovenije, prav tako pa si jo bodo lahko planinska društva za razdeljevanje članom priskrbela v Planinski založbi PZS na sedežu PZS.
Vodniki MDO PD Posočja smo se v soboto, 20. oktobra 2012, tako kot že nekaj let doslej zbrali na tradicionalnem srečanju. Tokratnega so ga pripravili člani PD v Podbrdu.
V starem vaškem jedru smo uvodoma slišali nekaj besed o tej 30-kilometrski dolini ob reki Bači in Podbrdu kot njenem največjem naselju, ki je nastalo v 16. stoletju na območju tirolske kolonizacije, po okrepčilu in klepetu pa smo se podali na pot.
Gorska vasica kamor smo se podali, na primorski strani strmega pobočja Koble, Bača, leži na skoraj 800 metrov nad morjem in nedaleč stran od izvira Bače. Velja za eno prvih naselij vasi v tem delu Baške grape. Lepo speljana pot skozi vas iz časov med obema vojnama nas je vodila do Bačarskega sedla, kjer smo si vzeli čas tudi za ogled ostankov Rapalske meje in prekrasnih jesenskih barv, ki nam jih je ta dan nudila narava.
Med hojo smo izvedeli veliko novega o ostankih poti, bunkerjev in kasarn, pomnikih zgodovine, ki jo je pisal razmejitveni dogovor med tedanjima Kraljevinama SHS in Italijo po prvi svetovni vojni. Nato smo nadaljevali čez planino Poljana na vrh Možica, kjer se je na vse strani razprl prečudovit razgled. Od tu je sledila le še pot mimo kasarne pod Možicem do Litostrojske koče na Soriški planini.
V koči smo vodniki čas izkoristili tudi za pogovor o splošnih težavah, ki tarejo vodnike, kot sta zavarovanje udeležencev in nove metode izobraževanja. Izpostavljeno je bilo tudi vprašanje, kaj sme in kaj ne sme delati vodnik, da ne krši zakonov. Pri diskusiji, v kateri smo izvedeli marsikaj novega in osvežili že pridobljeno znanje, je sodeloval tudi načelnik Vodniške komisije PZS Franc Gričar.
Srečanje smo zaključili v Podbrdu, in sicer z mislijo, da se čez leto dni spet snidemo, takrat v Kobaridu.
Komisija za planinske poti pri UO PZS na podlagi 23. člena Pravilnika Komisije za planinske poti sklicuje REDNI ZBOR MARKACISTOV, ki bo v soboto, 26. 1. 2013, na Igu, s pričetkom ob 9. uri. Vabljeni!
Komisija za planinske poti pri UO PZS na podlagi 23. člena Pravilnika Komisije za planinske poti sklicuje
Poročilo načelnika KPP o delu komisije za leti 2011 in 2012
Razprava in sprejem sklepov
Informacija o sestavi KPP
Potrditev programa komisije za leto 2013-2014
Razno
Zbor markacistov sestavljajo: načelniki odsekov za planinske poti, vodje odborov za planinske poti oz. njihovi namestniki ter načelnik in člani Komisije za planinske poti (23. člen Pravilnika Komisije za planinske poti).
Po končanem zboru je predvideno kosilo za vse udeležence, po kosilu pa ste vabljeni na delavnici:
- 1. delavnica ob 13.20 uri - Slovenska planinska pot - neizkoriščena priložnost?
- 2. delavnica ob 15.30 uri - Poslovanje planinskih koč in urejenost planinskih poti - vidik gorske enote Policije.
Kot je že navada tudi naši pohodniki pozimi radi zahajajo na Črno Prst neglede na vremenske pogoje.
Tako da če ima kdo kake slike iz zimskih pohodov naj mi ji jih posreduje in malo opiše slike in goro na katreo se je vzpenjal. Tako bom lažje objavil slike na naši strani.
Moj mail: tazi1976@gmail.com
Tukaj se je že pojavil naš Joško in mi posredoval slike Galerija
Dodal sem še malo slik, sicer ne zimskih. So od akcije končanje škarpe in začetna dela WC-ja.
Slike mi je posredoval Tomaž Mlakar dobite jih pa v galeriji slik
Joško se je zopet potepal po hribih in sicer na Matajursken vrhu Hohkowblju Galerija slik
V četrtek, 27.12.2012 smo reševalci Postaje GRS Tolmin skupaj z gasilci PGD Idrija opravili že stoto reševanje v tem letu.
Ob 16. uri so nas obvestili, da je na Mačkovi poti med Idrijo in Hlevišami padajoč kamen zadel pohodnico. Po več kot sto metrih kotaljenja se je poškodovana zaustavila v strmem skrotastem terenu.
Prvo pomoč na mestu nesreče so ji nudili reševalci NMP Idrija in policista, za transport po strmem in težko prehodnem terenu pa so zaprosili gorske reševalce in gasilce. V trdi temi smo jo z uporabo vrvne tehnike na nosilih prenesli v dolino, kjer je že čakalo reševalno vozilo. Z njim so jo odpeljali v bolnišnico na zdravljenje. Upamo, da poškodbe niso hude in da bo novo leto pričakala že doma.
Tudi tokrat se je med reševanjem pokazalo dobro sodelovanje med različnimi službami. Če je v ospredju cilj pomagati ponesrečenemu, ovir pri tem ni in jih ne sme biti.
Tokratna intervencija je bila za našo postajo GRS že stota letos. Število posredovanj se vsako leto strmo viša. Pred petimi leti smo leto zaključili z 58 intervencijami, danes s trimestno številko.
Kako dolgo bomo prostovoljci še zmogli ta tempo, ki je v turistični sezoni v poletnih mesecih postal že kar zelo naporen?
S prihajajočim sneženjem se je v gorskem svetu pojavila tudi nevarnost proženja snežnih plazov. Poleg omenjenega moramo upoštevati, da so dnevi krajši, večina planinskih koč je zaprtih, nizke temperature, še posebej če jih spremlja veter, pa nevarne za podhladitev telesa in zmrzline udov. Ravno tako ne smemo pozabiti na osnovno opremo za hojo v gore pozimi, ki jo moramo znati tudi uporabljati Po podatkih ARSA je od včeraj 2. stopnja nevarnosti proženja snežnih plazov po evropski petstopenjski lestvici, za katero pa napovedujejo, da se bo ob obilnem sneženju povečala.
Pred odhodom v gore se seznanite z nekaterimi nevarnostmi in dobro pripravite na turo.
Na spletni strani DGRS Kamnik si boste lahko vsak teden prebrali napotek za varno hojo v gore pozimi, praktično pa vas bomo z vsem seznanili na dvodnevnem tečaju Varne hoje v gore, ki bo predvidoma v mesecu januarju.
Priprava na turo:
Pri izbiri cilja upoštevajte svojo psiho-fizično pripravljenost in udeleženčevo, vreme in snežne razmere.
Smer gibanja zaradi varnosti prilagajajte razmeram, ne glede na siceršnji potek poti.
Oprema naj bo primerna cilju in razmeram.
Že nekaj dni pred odhodom spremljajte vremenske razmere.
Pustite sporočilo, kam ste namenjeni.
Na pot se odpravite v skupini.
Med potjo preverjajte stopnjo nevarnosti proženja snežnih plazov.
Nevarna mesta prečite v zadostni varnostni razdalji.
Ob hitri vremenski spremembi se odločite za vrnitev.
Za celotno novico likni: (preberi celotno novico)!!
Na
teh spletnih straneh uporabljamo piškotke, s pomočjo katerih
izboljšujemo Vašo uporabniško izkušnjo in zagotavljamo kakovostne
vsebine. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov.